Επαναλειτουργία Δημοτικών Σχολείων

Αγαπητοί γονείς,

Από τη Δευτέρα 1-6-2020 επαναλειτουργούν τα Δημοτικά Σχολεία. Σας ενημερώνουμε ότι έχουν γίνει και συνεχίζουν να πραγματοποιούνται οι αναγκαίες προετοιμασίες στο χώρο του σχολείου. Έγινε απολύμανση σε όλους τους χώρους του σχολείου, διαδρόμους, αίθουσες, και τουαλέτες και κατάλληλη διαμόρφωση αιθουσών.

Η προσέλευση των μαθητών θα γίνεται αυστηρά από τις 8:00 με 8:15 το αργότερο.

Η συγκέντρωση στον χώρο της αυλής το πρωί όπως προβλέπεται, δεν θα πραγματοποιείται και οι μαθητές θα περιμένουν στην αυλή, με τους δασκάλους τους. Η είσοδός τους στο κτήριο θα γίνεται σταδιακά και με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών τηρώντας τις αναγκαίες αποστάσεις.

Έχει γίνει η προβλεπόμενη διαρρύθμιση των αιθουσών για την εξασφάλιση της αποφυγής του συγχρωτισμού των μαθητών. Παρακαλούμε να ενθαρρύνετε τα παιδιά σας για την πιστή εφαρμογή των οδηγιών που θα τους δοθούν από τη διεύθυνση και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου. Μέγιστος επιτρεπόμενος αριθμός μαθητών ανά σχολική αίθουσα ορίζεται στους (15). Όλα τα τμήματα θα χωριστούν σε ίσα υποτμήματα και θα εφαρμοστεί η εκ περιτροπής διδασκαλία.

Στην αίθουσα του κάθε τμήματος θα βρίσκεται ένας μαθητής ανά θρανίο και οι μισοί μαθητές κάθε ημέρα. Η ενδεικνυόμενη απόσταση μεταξύ των μαθητών συνολικά με το θρανίο πρέπει να είναι ίση με 1,5 μέτρο μήκος. Οι μαθητές θα πρέπει να κάθονται αποκλειστικά στο ίδιο ? δικό τους θρανίο και δεν θα αλλάζουν θέσεις. Συγκεκριμένα: Τα τμήματα θα χωριστούν σε α και β. Θα ενημερωθείτε από τους εκπαιδευτικούς σε ποιο υποτμήμα ανήκει το παιδί σας. Οι μαθητές που ανήκουν στα υποτμήματα α θα έρθουν στο σχολείο τη Δευτέρα, 1-6-2020, την Τετάρτη 3-6-2020 και την Παρασκευή 5-6-2020. Οι μαθητές που ανήκουν στα υποτμήματα β θα έρθουν στο σχολείο την Τρίτη 2-6-2020 και την Πέμπτη 4-6-2020. Την επόμενη εβδομάδα θα αλλάξουν ημέρες τα υποτμήματα.

Σε κάθε αίθουσα θα υπάρχει αντισηπτικό και στις τουαλέτες υγρό κρεμοσάπουνο και χειροπετσέτες μιας χρήσης. Παρακαλούμε πολύ να συστήσετε στα παιδιά σας για την ορθή χρήση αυτών. Η χρήση μάσκας γαντιών μιας χρήσης είναι προαιρετική για τους μαθητές αλλά αν θέλετε μπορείτε να προμηθεύσετε τα παιδιά σας και να τα συμβουλεύσετε να τα φορούν.

Παρακαλούμε πολύ να ελέγχετε καθημερινά και πριν ξεκινήσουν τα παιδιά για το σχολείο, την κατάσταση της υγείας τους. Κρατήστε, όπως προβλέπεται, τα παιδιά στο σπίτι, αν νιώθουν άρρωστα ή έχουν έστω και ελάχιστα συμπτώματα. Επικοινωνήστε άμεσα με γιατρό της πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας, κατά προτίμηση με γιατρό που παρακολουθεί συστηματικά τα παιδιά, και ενημερώστε το σχολείο. Για κάθε απορία μπορείτε να απευθύνεστε στο τηλέφωνο ή στο e-mail του σχολείου. Σας ευχαριστούμε για τη συνεργασία και ευχόμαστε υγεία σε όλους σας.

Προς το παρόν το ολοήμερο σχολείο δεν θα λειτουργήσει.

Σε περίπτωση που κάποιος γονέας ή κηδεμόνας δεν θα στείλει στο σχολείο το παιδί του, επειδή ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου για νόσηση από  COVID-19 ή έχει άτομο στο οικογενειακό του περιβάλλον που ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου για νόσηση, θα πρέπει να υπογράψει την ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΜΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ και να την φέρει στη Διεύθυνση του σχολείου.

Ο Διευθυντής                                                                    Ο Σύλλογος Διδασκόντων

Εγγραφές μαθητών Α΄ Δημοτικού για το σχολικό έτος 2020-21 (από 15-5 έως και 29-5-2020)

Επισημαίνεται ότι, κατά την περίοδο των εγγραφών, αποτελεί ευθύνη των Διευθυντών/ντριών ? Προϊσταμένων των σχολικών μονάδων η μέριμνα για την τήρηση των απαιτούμενων μέτρων αποφυγής διασποράς του κορονοϊού, όπως αυτά έχουν ανακοινωθεί από τον Εθνικό Οργανισμό Δημόσιας Υγείας (Ε.Ο.Δ.Υ.)

Α. ΠΙΝΑΚΑΣ ΟΔΩΝ 8ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΞΑΝΘΗΣ
Οι διαμένοντες στον Οικισμό της Χρύσας
Οι διαμένοντες στην Παλαιά χρύσα και βορείως των οδών ως εξής:
από την οδό Ξάνθου με αρ. 20, Κικόνων από Αρ. 21 έως την αρχή της οδού Δείνου και συνέχεια σε ανώνυμη αδιέξοδο οδό
Οι μαθητές του οικισμού της Παλαιάς Μορσίνης και των νέων κατοικιών πέριξ αυτής μέχρι του ύψους της Νέας Μορσίνης ανήκουν σε κοινή σχολική περιφέρεια των 8ου και 17ου Δημοτικών Σχολείων Ξάνθης

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΩΝ

Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 4 (α) του άρθρου 7 του Π.Δ. 79/2017 (ΦΕΚ 109Α), όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 23 του ν. 4559/2018 (ΦΕΚ 142Α) τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου είναι τα εξής:

1. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας. Διευκρινίζεται ότι για την εγγραφή των μαθητών στα Δημοτικά Σχολεία της χώρας δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του ΥΠΑΙΘ. (Φ.6/498/57863/Δ1/6-4-2016).

2. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.), ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

3. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή, σύμφωνα με τη με αρ. πρωτ. Φ.6/1094/80261/Δ1/20-5-2015 εγκύκλιο του ΥΠΠΕΘ (Α.Δ.Υ.Μ.)

4. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή.

5. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου και Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό.

1. Μέχρι την ημερομηνία έκδοσης του «Πιστοποιητικού φοίτησης», το νηπιαγωγείο εκδίδει «Βεβαίωση Φοίτησης» η οποία θα προσκομιστεί από τον γονέα ή τον κηδεμόνα του μαθητή για την εγγραφή του στο δημοτικό.

Υ.Γ. Την αίτηση εγγραφής στην Α΄ τάξη, την αίτηση εγγραφής στο Ολοήμερο (για όσα παιδιά επιθυμούν να το παρακολουθήσουν), όπως και το ΑΔΥΜ, θα τα πάρετε από το σχολείο.

ΕΓΓΡΑΦΑ:

1. ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ – Α΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ 2020-21