ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΘΕΤΙΚΟΥ ΚΡΟΥΣΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ (27-9-2021) / ΦΕΚ Β 4187_22_ΚΥΑ ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΥΓΗ ΔΙΑΔΟΣΗΣ ΤΟΥ COVID 19 ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Αγαπητοί γονείς,

για τη διαχείριση του θετικού κρούσματος στην τάξη που φοιτά το παιδί σας, σας γράφω αναλυτικά τι ισχύει αναλόγως  της κατηγορίας που υπάγεται.
(Α. Κρούσμα  Β1. Στενή επαφή Β2. Υπόλοιποι μαθητές τμήματος)
Επίσης σας αποστέλλω το ΦΕΚ που αναφέρεται στα μέτρα για την αποφυγή διάδοσης του covid-19 στο σχολείο (ΦΕΚ Β 4187_22_ΚΥΑ)

Μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μου για ότι δεν καταλαβαίνετε ή έχετε αμφιβολίες.

Διευθυντής 8ου Δημοτικού Σχολείου Ξάνθης
Α. ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΜΕΝΟ ΚΡΟΥΣΜΑ ( ΜΑΘΗΤΗΣ – ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ)
Επιστροφή στο σχολείο μετά την παρέλευση τουλάχιστον δέκα (10) ημερών από την έναρξη
των συμπτωμάτων και την πάροδο τριών (3) εικοσιτετραώρων από την πλήρη υποχώρηση
του πυρετού χωρίς την λήψη αντιπυρετικών και την βελτίωση των άλλων συμπτωμάτων.
Επάνοδος :
1.Δεν απαιτείται η διενέργεια νέου τεστ.
2.Δεν είναι απαραίτητη η προσκόμιση στο σχολείο ιατρικής βεβαίωσης.
Β. ΣΤΕΝΗ ΕΠΑΦΗ

1. ΑΝΕΜΒΟΛΙΑΣΤΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ – ΧΩΡΙΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΝΟΣΗΣΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ

ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΕΝΗ ΕΠΑΦΗ ΤΟΥ ΘΕΤΙΚΟΥ ΚΡΟΥΣΜΑΤΟΣ
Συστηματικός προληπτικός διαγνωστικός έλεγχος, ως εξής :
Ημέρα 0-1: rapid test (ΔΕΥΤΕΡΑ 27-9 ή ΤΡΙΤΗ 28-9-2021)  Ημέρα 0 υπολογίζεται η ημέρα της τελευταίας επαφής με το επιβεβαιωμένο κρούσμα (ΔΕΥΤΕΡΑ 27-9)
Ημέρα 2η: self test (επιπλέον δωρεάν)  (ΤΕΤΑΡΤΗ 29-9-2021)
Ημέρα 3η: self test
  (ΠΕΜΠΤΗ 30-9-2021)
Ημέρα 4η: self test (επιπλέον δωρεάν)
  (ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 1-10-2021)
Ημέρα 5η: self test
  (ΣΑΒΒΑΤΟ 2-10-2021)
Ημέρα 6η: self test (επιπλέον δωρεάν)
  (ΚΥΡΙΑΚΗ 3-10-2021)
Ημέρα 7η : rapid test
  (ΔΕΥΤΕΡΑ 4-10-2021) ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΙΑ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΤΟ ΒΟΧ ΤΟΥ ΕΟΔΥ ΣΤΟ ΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 5-10-2021 ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΝΑ ΕΡΘΕΤΕ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
Ημέρα μηδέν (0) υπολογίζεται η ημέρα της τελευταίας επαφής με το επιβεβαιωμένο
κρούσμα.
ΤΕΛΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΟΥ ΔΙΑΓΝΩΤΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ:
Εάν είναι ασυμπτωματικοί και με αρνητικά τεστ.
Επιστροφή στην διαδικασία τακτικού ελέγχου, ( 2 self-test εβδομαδιαίως, πριν από την
Τρίτη και την Παρασκευή έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στην σχολική μονάδα).

* ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΕΝΕΣ ΕΠΑΦΕΣ ΠΡΟΣΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΑΡΝΗΤΙΚΟΥ RAPID TEST (τις 2 ημέρες, την 1η και 7η) και ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΑΡΝΗΤΙΚΟΥ SELF TEST  (5 ημέρες, την 2η-3η-4η-5η-6η), όπως αναλύεται παραπάνω. ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΡΑΠΕΊ Η ΕΙΣΟΔΟΣ
* Δεν ισχύει καραντίνα
* Τα 3 επιπλέον self test θα τα παραλάβετε από το σχολείο
* Όποιος επιθυμεί μπορεί να κάνει rapid test εκτός της δομής στο ΙΚΑ ΞΑΝΘΗΣ, σε φαρμακείο με δική του χρέωση

2. ΑΝΕΜΒΟΛΙΑΣΤΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ – ΧΩΡΙΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΝΟΣΗΣΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ
ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΕΝΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΚΡΟΥΣΜΑ ΣΕ ΜΑΘΗΤΗ
Συστηματικός προληπτικός διαγνωστικός έλεγχος, ως εξής :
Ημέρα 0-1: rapid test   (ΔΕΥΤΕΡΑ 27-9 ή ΤΡΙΤΗ 28-9-2021)  Ημέρα 0 υπολογίζεται         η ημέρα της τελευταίας επαφής με το επιβεβαιωμένο κρούσμα (ΔΕΥΤΕΡΑ 27-9)
Ημέρα 3η: self test (το έχουν)
  (ΠΕΜΠΤΗ 30-9-2021)
Ημέρα 5η: self test (το έχουν)
  (ΣΑΒΒΑΤΟ 2-10-2021)
Ημέρα 7η : rapid test
Ημέρα μηδέν (0) υπολογίζεται η ημέρα της τελευταίας επαφής με το επιβεβαιωμένο
κρούσμα.
ΤΕΛΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΟΥ ΔΙΑΓΝΩΤΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ:
Εάν είναι ασυμπτωματικοί και με αρνητικά τεστ.
ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΕΝΕΣ ΕΠΑΦΕΣ ΠΡΟΣΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΑΡΝΗΤΙΚΟΥ RAPID TEST (τις 2 ημέρες, την 1η και 7η) και ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΑΡΝΗΤΙΚΟΥ SELF TEST  (2 ημέρες, την 3η και την 5η), όπως αναλύεται παραπάνω. ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΡΑΠΕΊ Η ΕΙΣΟΔΟΣ
* Δεν ισχύει καραντίνα
Στο παρακάτω ΦΕΚ μπορείτε να διαβάσετε τα μέτρα για την αποφυγή διάδοσης του Covid-19 στο σχολείο.

ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ ΣΤΗ ΧΡΥΣΑ (ΤΕΤΑΡΤΗ 29-9-2021)

Πρόσκληση σε απογευματινή εθελοντική αιμοδοσία αυτή την Τετάρτη 16:00 με 20:30

στην αίθουσα της εκκλησίας. Αν είσαστε καλά σας περιμένουμε.

Η συμβολή όλων των αιμοδοτών είναι απολύτως απαραίτητη, γιατί η ζωή είναι δώρο και οφείλουμε να το προσφέρουμε απλόχερα.

Ανακοίνωση για τον Αγιασμό του σχολικού έτους 2021-22

Αγαπητοί γονείς- κηδεμόνες,

ο αγιασμός για την έναρξη του σχολικού έτους 2021-22, θα γίνει την

Δευτέρα, 13 Σεπτεμβρίου 2021 και ώρα 9:00.

Κατ΄ εξαίρεση φέτος – λόγω των αναγκαίων μέτρων πρόληψης διασποράς του ιού COVID-19 – o καθιερωμένος αγιασμός θα πραγματοποιηθεί στον αύλειο χώρο του σχολείου με εκπροσώπους εκπαιδευτικών και μαθητών (οι υπόλοιποι μαθητές με τους δασκάλους τους θα περιμένουν τον ιερέα στις τάξεις τους). Θα τους δοθούν οδηγίες για θέματα που αφορούν στα μέτρα πρόληψης της διασποράς του ιού, στην ορθή χρήση της μάσκας, σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ,  στην εφαρμογή του ωρολογίου προγράμματος και στη γενικότερη λειτουργία του σχολείου. Στη συνέχεια οι μαθητές/τριες θα παραλάβουν τα βιβλία τους και θα αποχωρήσουν . Η Πρωινή Ζώνη (7:15-8:00) και το Ολοήμερο Σχολείο (13:20-15:00) θα λειτουργήσουν από την Τρίτη 14/9/2021).

• Μόνο οι γονείς της Α΄ τάξης θα προσέλθουν στον αύλειο χώρο, φορώντας μάσκες και επιδεικνύοντας πιστοποιητικό εμβολιασμού ή πιστοποιητικό νόσησης εντός του τελευταίου εξαμήνου, ή αρνητικό Rapid test.
  • Οι μαθητές μπορούν να προσέλθουν  στο σχολείο από τις 8:45, με δήλωση αρνητικού Self-test (θα πρέπει να το έχουν κάνει την  Κυριακή 12-9-2021), φορώντας μάσκες και με τις σχολικές τους τσάντες για να παραλάβουν τα βιβλία τους.

** Κανένας μαθητής δεν θα μπει στο σχολείο χωρίς να φέρει το παραπάνω έγγραφο.

(Το επόμενο selftest θα γίνει την Πέμπτη 16-9-2021 για να το επιδείξουν  την Παρασκευή 17-9-2021)

Η αποχώρηση των μαθητών θα γίνει στις 10:00

Ο Δ/ντής του σχολείου