Συμβουλευτική Γονέων και Υποστήριξη μαθητών στο Σχολείο

Αγαπητοί  Γονείς

Σας ενημερώνουμε, πως  για τη σχολική χρονιά 2023-24κάθε Τρίτη το Σχολείο μας θα έχει τη δυνατότητα να υποστηρίζεται από την Ψυχολόγο κ. Καρατάση Φωτεινή και τον Κοινωνικό Λειτουργό κ. Μπλούχο Πέτρο.

Ο ρόλος τους   είναι συμβουλευτικός και  υποστηρικτικός  προς τους μαθητές, τις οικογένειες τους και το εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου. Δημιουργούν  τις προϋποθέσεις αντιμετώπισης καταστάσεων κρίσεων με απόλυτο σεβασμό στην προσωπικότητα των εμπλεκομένων. Ευαισθητοποιούν και ενημερώνουν τους μαθητές, τους γονείς και το προσωπικό του σχολείου σε διάφορα θέματα που αφορούν την ειδικότητά τους.  Σχεδιάζουν  και εφαρμόζουν  προγράμματα πρόληψης και προαγωγής της ψυχικής υγείας.

Εργάζονται σε ομαδικό και ατομικό επίπεδο, με τα ίδια τα παιδιά, τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς, ανάλογα με τις εκάστοτε διαπιστωμένες ψυχολογικές ανάγκες και, όπου θεωρείται αναγκαίο.

Το Ειδικό Επιστημονικό Προσωπικό που υποστηρίζει το Σχολείο μας θα ασκεί τα καθήκοντά του σε ιδιαίτερο χώρο ή μέσα στην τάξη παράλληλα με το διδακτικό έργο των εκπαιδευτικών, ανάλογα με τις ανάγκες των μαθητών και το είδος της παρέμβασης που υλοποιείται, με στόχο την παροχή υποστηρικτικής και συμβουλευτικής παρέμβασης, όπου αυτό απαιτείται.Για την περίπτωση οποιασδήποτε ατομικής παρέμβασης προς τους μαθητές απαιτείται η σύμφωνη γνώμη των γονέων/κηδεμόνων τους.

Οι γονείς που επιθυμούν να έρθουν σε επικοινωνία με το επιστημονικό προσωπικό,  που υποστηρίζει το σχολείο μας, παρακαλώ να επικοινωνήσουν με τον Διευθυντή του Σχολείου στο τηλέφωνο 2541027278.

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Μακρογιαννόπουλος Θεόδωρος

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ 2023-24

Σχολικό Έτος 2023-2024
8ο  ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΞΑΝΘΗΣ
Α/Α ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ / ΝΑΜΕ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ / ΤΑΞΗ / CLASS ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ
1 Μακρογιαννόπουλος Θεόδωρος- Διευθυντής Π.Ε. 70 Δάσκαλος
2 Καβάζης Δημήτριος – Kavazis Dimitrios Π.Ε. 70 Δάσκαλος Α‘ Τάξη  – 1nd class
3 Δανιηλίδου Ιωάννα – Daniilidou Ioanna Π.Ε. 70 Δασκάλα Β‘ Τάξη  – 2nd class
3 Παϊκοπούλου Παρασκευή – Paikopoulou  Paraskevi Π.Ε. 70 Δασκάλα Γ‘ Τάξη  – 3nd class
4 Χατζηγιάννη Εύη- Xatzigianni Evi Π.Ε. 70 Δάσκαλος Δ‘ Τάξη  – 4nd class
5 Αζήζογλου Ερσάν – Azizoglou Ersana Π.Ε. 70 Δασκάλα Ε‘ Τάξη  – 5nd class
6 Μπιστιόλα Χρύσα – Bistiola Chrys Π.Ε. 70 Δασκάλα ΣΤ‘ Τάξη – 6nd class
7 Tσιώλης Αντώνιος – Tsiolis Antonios Π.Ε. 70 Δάσκαλος  Ολοήμερου All Day School
8 Κυπαρισσοπούλου Ανθή – Kiparisopoulou Anthi Π.Ε. 06 Αγγλικής Γλώσσας English Teacher-All classes
9 Καλογιανντσίδου Ιωάννα – Kalogiantsidou Ioanna Π.Ε. 05 Γαλλικής Γλώσσας French language Teacher-5nd
10 Κυζάκη Κονδυλένια Π.Ε. 70 Δασκάλα Τ.Υ. Admission Class
11 Μόσχου Μαρία – Mosxou Maria Π.Ε. 71 Δάσκαλος Τ.Ε. Special Education Class
12 Βάκαλος Παύλος Π.Ε. 79.01 Μουσικός Music Teacher
13 Κρυστάλλη Ελένη Π.Ε. 86 Πληροφορική  /  Τ.Π.Ε. Computer Schience
14 Κόττος Δμήτριος Π.Ε. 08 Εικαστικά Art – 1/2/3/4/5/6nd classes
15 Μιχαηλίδου Στυλιανή Π.Ε. 11 Φυσικής Αγωγής Physical Education
16 Μπλούχος  Πέτρος Π.Ε. 30 Κοινωνικών Λειτουργών Social Worker / All classes
18 Καρατάση Φωτεινή Π.Ε. 23 Ψυχολόγος Psychologist / All classes
19 Πεντεζίδου Αθηνά ΔΕ-ΕΒΠ Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό

ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ

Αγαπητοί μαθητές και γονείς , σας ανακοινώνουμε ότι η τελετή του Αγιασμού, για το νέο σχολικό έτος, θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου στις 8:30 π.μ. στην αυλή του σχολείου.

Όλοι οι μαθητές θα προσέλθουν με τις τσάντες τους στο σχολείο στις 8.20 π.μ.

Μετά την τελετή του αγιασμού, οι μαθητές θα εισέλθουν στις αίθουσές τους, προκειμένου να παραλάβουν τα βιβλία τους.

Η αποχώρηση των μαθητών από το σχολείο θα γίνει στις 9:30΄π.μ

Ο Διευθυντής και το εκπαιδευτικό προσωπικό του 8ου Δημοτικού Σχολείου Ξάνθης