Πρόγραμμα Δ.Π.Θ. (Ε΄ ΤΑΞΗ) – Εμπλέκοντας μαθητές Α/βάθμιας και Β/βάθμιας Εκπαίδευσης στις Επιστήμες της Θάλασσας

Στα πλαίσια του προγράμματος «Εμπλέκοντας μαθητές Α/βάθμιας και Β/βάθμιας Εκπαίδευσης στις Επιστήμες της Θάλασσας» του ΔΠΘ – του Εργαστηρίου Περιβαλλοντικής Έρευνας & Εκπαίδευσης του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης, οι μαθητές της Ε΄ τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν δύο επισκέψεις:

μία στη λιμνοθάλασσα Μονολίμνη στο Δέλτα Έβρου και μία στο ΚΕΠΕ Βιστωνίδας. Των επισκέψεων αυτών προηγήθηκε η προετοιμασία των μαθητών στο σχολείο από μέλη της ομάδας έργου και την εκπαιδευτικό της τάξης κ. Μπιστιόλα Χρυσή. Οι μαθητές με τους εκπαιδευτικούς τους κατά την πρώτη επίσκεψη πραγματοποίησαν δειγματοληψίες στη λιμνοθάλασσα Μονολίμνη. Κατά τη δεύτερη επίσκεψή τους, πραγματοποίησαν εργαστηριακή επεξεργασία δειγμάτων (διαλογή οργανισμών, ταξινόμηση κατά ομάδες, αδρός προσδιορισμός με τη χρήση εκπαιδευτικών κλείδων, αποτύπωση δεδομένων σε φύλλα εργασίας, χρήση μικροσκοπίου και στερεοσκοπίου, αναζήτηση πληροφοριών για τους οργανισμούς σε βάσεις δεδομένων κ.λπ.), στο ΚΕΠΕ Βιστωνίδας  πραγματοποιώντας έτσι την επιστημονική προσέγγιση.