Εισαγωγή στα Εκκλησιαστικά και Πρότυπα Σχολεία

Οι γονείς των μαθητών  του Νηπιαγωγείου  και της Στ΄τάξης μπορούν να ενημερωθούν στους παρακάτω υπερσυνδέσμους:

ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ 2024

ΕΞΕ – 32385 – 2024 – Υποβολή αιτήσεων για την εισαγωγή μαθητών στα Πρότυπα και Πειραματικά σχολεία για το σχ. έτος 2024-25

ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ_ΔΩΡΕΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Οι εκπαιδευτικοί του 8ου Δημοτικού Σχολείου νιώθουν την ανάγκη να ευχαριστήσουν την οργάνωση : » ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ», για την ενίσχυση με εκπαιδευτικό υλικό τόσο  του Τμήματος Ένταξης  όσο  και  όλων των τάξεων του Σχολείου μας.

Η άμεση ανταπόκριση με την αποστολή του υλικού που ζητήσαμε (βιβλία έντυπα και ηλεκτρονικά , παιδαγωγικές κάρτες και εργαλεία εκμάθησης  της γλώσσας και των μαθηματικών) μας γέμισε ιδιαίτερη χαρά . Μέσα από αυτή τη δωρεά   μας δίνεται  η  δυνατότητα να βελτιώσουμε την ποιότητα του διδακτικού μας έργου , σε ένα να περιβάλλον περισσότερο ελκυστικό και αποτελεσματικό  για τις  ανάγκες των μαθητών μας.

Η προσφορά δωρητών , σε τούτη τη δύσκολή συγκυρία που τα κοινωνικά  προβλήματα είναι οξυμένα , συμβάλλει καθοριστικά στην επιτυχημένη ενίσχυση των δράσεων μας , η οποία συγκεντρώνεται για τη στήριξη όλων των μαθητών.

UBILITY   ebooks)

Σχολική Γιορτή για την 25η Μαρτίου 1821

Οι μαθητές της Δ΄ τάξης , με την υποστήριξη των εκπαιδευτικών τους παρουσίασαν την Παρασκευή 22/3 με τον πιο όμορφο και συγκινητικό τρόπο το χρονολόγιο της ηρωικής επανάστασης των Ελλήνων  στις 25 Μαρτίου 1821.  Όμορφες στολές, όμορφα σκηνικά, απαγγελίες , τραγούδια, θεατρικά και χοροί γέμισαν την φιλόξενη αίθουσα εκδηλώσεων της εκκλησίας του χωριού μας. Ευχαριστούμε την κ. Εύη Χατζηγιάννη, την κ. Μόσχου Μαρία, την κ. Μιχαηλίδου Στυλιανή, τον κ. Κόττο  Άκη  και τον κ. Αζήζογλου Ερσάν και όλους τους γονείς των μαθητών της Δ΄ τάξης. Η γιορτή μας συγκίνησε και μας έκανε περήφανους. Συγχαρητήρια!!!

Ακολουθούν στιγμιότυπα από την εκδήλωση:

Επίδοση της βαθμολογίας Β΄ Τριμήνου

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες του 8ου ΔΣ Ξάνθης.

Σας ενημερώνουμε πως η επίδοση της βαθμολογίας και η ενημέρωση για την πρόοδο των μαθητών και μαθητριών των Γ΄-Δ΄-Ε΄-Στ΄ τάξεων του σχολείου μας, για το Β΄ τρίμηνο του σχολικού έτους 2023-2024, θα, πραγματοποιηθεί την  Τετάρτη 20  Μαρτίου από τις 13:15΄ έως τις 14:00΄ στις αίθουσες των τάξεων.

Οι εκπαιδευτικοί της Α΄& Β ΄τάξης , την ίδια ημέρα, θα ενημερώσουν προφορικά τους γονείς για την πρόοδο των παιδιών τους.

Το Ολοήμερο την ημέρα εκείνη θα λειτουργήσει κανονικά, επισημαίνουμε όμως, πως η παραμονή και η εποπτεία των μαθητών που δεν παρακολουθούν ολοήμερο, γίνεται με αποκλειστική ευθύνη των γονέων.

ο Διευθυντής