Διευκρινιστικές οδηγίες για Δημοτικά σχολεία (αφορά την έναρξη του διδακτικού έτους 2020-2021)

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σύμφωνα με την τελευταία εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ. (σήμερα Παρασκευή 11-9-2020), με Αρ. Πρωτοκόλλου: Φ7/ 119778/Δ1/11-9-2020,

σας ενημερώνουμε ότι την πρώτη ημέρα έναρξης των μαθημάτων, Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου, οι μαθητές/τριες θα προσέλθουν στις σχολικές μονάδες (Δημοτικά Σχολεία) στις 8.15 και θα παραμείνουν μέχρι την τέλεση του αγιασμού, σύμφωνα με τον προγραμματισμό του κάθε σχολείου που θα περιλαμβάνει:
? Συζήτηση για πιστή εφαρμογή των κανόνων καθαριότητας και υγιεινής και λοιπών μέτρων
προστασίας και πρόληψης βάσει των σχετικών οδηγιών του ΕΟΔΥ
? Επεξήγηση επί του περιεχομένου του έντυπου ενημερωτικού υλικού που έχει σταλεί
(Φ.7/117703/Δ1/9-9-2020)
? Διανομή μάσκας ανά μαθητή
? Ιδιαίτερη έμφαση στην ενδεδειγμένη χρήση της μάσκας
? Διανομή των ατομικών δοχείων νερού/ παγουριών ανά μαθητή
? Διανομή των βιβλίων της νέας σχολικής χρονιάς ανά θρανίο
? Ενημέρωση για το ωρολόγιο πρόγραμμα της εβδομάδας

Διαβάστε την εγκύκλιο εδώ: ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΙΚΗ ΓΙΑ ΑΝΟΙΓΜΑ ΣΧΟΛΕΙΩΝ 14-9-2020

Ανακοίνωση για τον Αγιασμό του σχολικού έτους 2020-21

Αγαπητοί γονείς- κηδεμόνες,

ο αγιασμός για την έναρξη του σχολικού έτους 2020-21, θα γίνει την

Δευτέρα, 14 Σεπτεμβρίου 2020 και ώρα 9:00.

Κατ΄ εξαίρεση φέτος – λόγω των αναγκαίων μέτρων πρόληψης διασποράς του ιού COVID-19 – o καθιερωμένος αγιασμός θα πραγματοποιηθεί στον αύλειο χώρο του σχολείου με εκπροσώπους εκπαιδευτικών και μαθητών (οι υπόλοιποι μαθητές με τους δασκάλους τους θα περιμένουν τον ιερέα στις τάξεις τους). Θα τους δοθούν οδηγίες για θέματα που αφορούν στα μέτρα πρόληψης της διασποράς του ιού, στην ορθή χρήση της μάσκας, σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ,  στην εφαρμογή του ωρολογίου προγράμματος και στη γενικότερη λειτουργία του σχολείου. Στη συνέχεια οι μαθητές/τριες θα παραλάβουν τα βιβλία τους και θα αποχωρήσουν (το Ολοήμερο Σχολείο δεν θα λειτουργήσει τη Δευτέρα 14/9/2020).

• Μόνο οι γονείς της Α΄ τάξης θα προσέλθουν στον αύλειο χώρο, φορώντας μάσκες (σε εφαρμογή με αρ. πρωτ.: Δ1α/ΓΠ.οικ. 55339/08-09-2020 ΚΥΑ του άρθρου 2 του ΦΕΚ 3780/τΒ΄/08-09-2020)
  • Οι μαθητές θα προσέλθουν  στο σχολείο φορώντας μάσκες και με τις σχολικές τους τσάντες για να παραλάβουν τα βιβλία τους

Ο Δ/ντής του σχολείου