Εορτασμός της 28ης Οκτωβρίου 1940

Με λαμπρότητα και υπερηφάνεια γιορτάστηκε η επέτειος της 28ης Οκτωβρίου 1940,   με τους μαθητές και του δασκάλους  του Σχολείου μας αλλά και τους  γονείς της Γ΄ τάξης, η οποία  είχε την ευθύνη της οργάνωσης. Η γιορτή μας πραγματοποιήθηκε στον χώρο εκδηλώσεων της εκκλησίας της ενορίας μας,  ύστερα από κοινές ενέργειες για την προετοιμασία του χώρου . Ακούστηκαν τραγούδια, αφηγήσεις και θεατρικοί διάλογοι από τους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ΄ τάξης, με την υποστήριξη των υπεύθυνων εκπαιδευτικών Παϊκοπούλου Παρασκευής, Μόσχου Μαρίας, του μουσικού  Βάκαλου Παύλου και του εικαστικού Κόττου Άκη που δημιούργησε τα όμορφα σκηνικά.

Ακολουθούν στιγμιότυπα από την σχολική γιορτή:

Την επόμενη ημέρα οι μαθητές των  Δ΄-Ε΄-Στ΄ τάξεων συμμετείχαν στην μαθητική παρέλαση που πραγματοποιήθηκε στην πόλη της Ξάνθης:

Δημιουργία του εικαστικού Κόττου Άκη