ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ-ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ 8ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΞΑΝΘΗΣ

Από το Μάρτιο του 2018 μέχρι σήμερα

1. Αγορά και εγκατάσταση προβολικού συστήματος ΒenQ MX825ST.
  2. Αγορά 2 σετ εκπαιδευτικής ρομποτικής LEGO Education WeDo 2.0.
  3. Μίσθωση λεωφορείων για μετάβαση μαθητών στις παρελάσεις, σε επισκέψεις μαθητών στο Le Chalet, σε ελαιοτριβείο, Μουσεία Ξάνθης και Αβδήρων, Ονειρούπολη Δράμας, Πλανητάριο Θεσσαλονίκης κ.α.
  4. Αγορά αθλητικού εξοπλισμού για το μάθημα της γυμναστικής.
  5. Αγορά σχολικών ειδών για τους μαθητές της Α? τάξης για 2 σχολικά έτη.
  6. Αγορά βιβλίων για τη δανειστική βιβλιοθήκη του σχολείου.
  7. Διοργάνωση εξωσχολικών δραστηριοτήτων, ζωγραφική, δημιουργική γραφή, εκμάθηση Γερμανικών για 2 σχολικά έτη.
  8. Διοργάνωση τελετών λήξης για 2 σχολικά έτη.
  9. Χρηματοδότηση αναμνηστικών λευκωμάτων για τους απόφοιτους μαθητές της ΣΤ? τάξης για 2 σχολικά έτη.
  10. Διοργάνωση εορταστικής εκδήλωσης με εδέσματα στα πλαίσια της Τσικνοπέμπτης για 2 σχολικά έτη.
  11. Δημιουργία ημερολογίων, την 1η χρονιά με ζωγραφιές των παιδιών και την 2η με αναμνηστικές φωτογραφίες τους.
  12. Διοργάνωση αποκριάτικης ψυχαγωγικής εκδήλωσης.
  13. Διοργάνωση ενημερωτικού σεμιναρίου για τη χρήση πρώτων βοηθειών με τη συνδρομή του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού τμήματος Ξάνθης
  14. Αγορά βασιλοπιτών και δώρων για κάθε τμήμα του σχολείου καθώς και για τους δασκάλους για 2 σχολικά έτη.
  15. Χρηματική ενίσχυση 13χρονης μαθήτριας εκκλησιαστικού λυκείου.
  16. Αγορά ηλεκτρικής σκούπας και σκαλιστηριού για τις ανάγκες καθαριότητας του σχολείου.
  17. Δρομολόγηση του τρένου του δήμου Ξάνθης στην περιοχή της Χρύσας και παροχή κερασμάτων στα παιδιά για τα Χριστούγεννα.
  18. Πεζοπορία γονέων ? μαθητών στο ορειβατικό μονοπάτι Σαμακώβ ? Καλαμού.