Αγαπητοί γονείς  σας ενημερώνουμε πως την Παρασκευή 1η Μαρτίου ξεκινούν οι εγγραφές της Α’ τάξης για το επόμενο σχολικό έτος 2024-2025 και θα διαρκέσουν μέχρι την Τετάρτη 20 Μαρτίου.

8ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΞΑΝΘΗΣ

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗΝ Α΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Στην Πρώτη (Α΄) Τάξη του Δημοτικού Σχολείου κατά το σχολικό έτος 2024-25, εγγράφονται  τα παιδιά που  γεννήθηκαν από:

την 1η  Ιανουαρίου 2018 έως και την 31η  Δεκεμβρίου 2018.

Απαραίτητα δικαιολογητικά εγγραφής:

·         Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.) στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια (στη συνέχεια παραδίδεται φωτοτυπία των εμβολίων)
·         Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.) το οποίο συμπληρώνεται από  τον παιδίατρο  και παραδίδεται στο σχολείο άμεσα με την αίτηση εγγραφής ή το αργότερο έως τις 20 Μαρτίου.
·         Βεβαίωση παρακολούθησης Νηπιαγωγείου. Θα την πάρετε από το Νηπιαγωγείο.
·         Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο να φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή στο όνομα του γονέα. (ΟΤΕ-ΔΕΗ- ΔΕΥΑΞ-συμβόλαιο ενοικίασης -Εκκαθαριστικό Εφορίας)
·         Αίτηση-Δήλωση Α΄ Εγγραφής , θα την προμηθευτείτε από το σχολείο ή από την ιστοσελίδα του Σχολείου
·         Αίτηση εγγραφής στο Ολοήμερο,  αν επιθυμείτε θα την προμηθευτείτε από το σχολείο

ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

• Δικαστική Απόφαση ή Ιδιωτικό Συμφωνητικό Επιμέλειας σε περίπτωση διαζυγίου ή διάστασης
  • Τυχόν Γνωμάτευση από ΚΕΣΥ ή Αναγνωρισμένο Δημόσιο Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο
  • Εάν το παιδί πάσχει από χρόνια ασθένεια, σχετική ιατρική γνωμάτευση

Οι εγγραφές θα  πραγματοποιηθούν  από : 1  Μαρτίου 2024  έως και 27 Μαρτίου 2024,   στις ώρες λειτουργίας του σχολείου και αφού προηγηθεί τηλεφωνική επικοινωνία με τον διευθυντή.

Εγγραφές μετά την 27η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του/της Διευθυντή/τριας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης σύμφωνα με
τα όσα προβλέπονται.

Παρακαλείσθε κατά την επίσκεψή σας να έχετε όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά και την ταυτότητά σας.

Τηλέφωνο Διευθυντή: 2541027278   Email: 8dimxan@sch.gr
Ιστοσελίδα Σχολείου: http://8dim-xanth.xan.sch.gr/